T'exelc

Staff List

ADMINISTRATION

Marg Shelley, Band Administrator Exoffio
Lori Billyboy, Senior Finance Manager
Lisa Camille, Senior Members Services Manager

Andy Johnson, Law Enforcement Officer
Maggie Berns, Chief’s Assistant
Roxanne Stobie, RIMS Supervisor
Cecily Billyboy, RIMS Coordinator

Gailene William, Payroll/Benefits Administration Clerk
Dallas Harry, Finance Assistant

RECREATION
Justeen Sellars, Recreation Supervisor
Stephanie Quilt, Recreation Worker / Community Mentor
 


Education

Norma Sure, Interim Education Manager
, Education Support Coordinator
Shawna Philbrick, Employment Coordinator 

 

LITTLE CHIEFS PRIMARY SCHOOL

Lisa Boyd, Primary School Teacher
Ashlie Pickles, Primary School Teacher
Lisa Michel, Primary School Teacher
Michelle Lothrop, Classroom Support Worker
Lillian Alphonse, Healthy Meal-Homework club Worker

 

LITTLE CHIEFS DAYCARE

Andrea Jones, Early Childhood Education Manager
Ruby Lulua, Early Childhood Educator
Kayla Lulua, Early Childhood Educator

 

SOCIAL DEVELOPMENT

Carol Archie, Social Development Manager
Lisa McAlpine, Community Support Worker

  TREATY 

Chris Wycotte Sr., Treaty Manager
Tony Morgan, Communications Coordinator
Rick Archie, Self Government Coordinator
Judy Alphonse, Treaty Executive Assistant

NATURAL RESOURCES / Economic Development

Aaron Higginbottom, Senior Natural Resource & Economic Dev. Manager
Rhonda Leech, Lands & Resource Manager
Kirk Dressler, Economic Development Officer
Willie Sellars, Special Projects

Whitney Spearing, Natural Resources/Archaeology Coordinator
Wenona Gordon, Lands Assistant/MOTI Liaison
Kathy Ferguson, Natural Resource/Economic Development Executive Assistant

HOUSING
Holly Wycotte, Housing Manager
Deidri Camille, Housing Coordinator

OPERATIONS & MAINTENANCE
Alex Potekhin, Operations and Maintenance Manager
Ken Michel, Maintenance Coordinator
Tommy Wycotte, Maintenance and Water Coordinator
Ira Nelson, O&M Assistant
Dana, Operation and Maintenance Administrative Assistant
Dustin Duncan, Maintenance Worker